Park narodowy w Świnoujściu

Nad polskim morzem leży sporo miast i wsi. Co roku latem przyjeżdża do nich sporo osób, które chcą spędzić wakacje w otoczeniu pięknej przyrody. Jedną z takich miejscowości jest Świnoujście, które leży na grupce wysepek połączonych ze sobą trasami promowymi. Największa z tych wysp czyli Wolin, charakteryzuje się wspaniałymi walorami naturalnymi, które chroni Woliński Park Narodowy. Jest on największą atrakcją miasta. Osoby, które chcą go odwiedzić powinny zakwaterować się w mieście 44 wysp (noclegi Świnoujście >>Meteor).  W skład parku wchodzą lasy i nadbrzeżne jeziora, odcinek morza i ujście Świny (informacje).

Nie brak tu także słynnych strzelistych klifów i wydm, porośniętych ciekawą roślinnością. Wznoszą się one na wysokość aż 90 metrów, ciągnąc się wzdłuż wybrzeża przez mniej więcej 15 kilometrów. Utworzyła je działalność lodowca, a konkretnie morena czołowa, która pozostawiła po sobie szereg wzniesień. Zjawisko abrazji czyli uszkadzania brzegu morza wskutek działania fal morskich sprawia, że przez wieki klif coraz bardziej cofa się w stronę lądu. Przez to, morze stopniowo zagarnia nowe połacie wybrzeża, krusząc i pożerając skalne bloki.

Ślady działania lodowca można znaleźć także u ujścia Świny, gdzie występują przeróżne typy krajobrazów, niekiedy bardzo specyficzne, a zarazem niezwykłe. W delcie rzeki znajdują się liczne bagniste wysepki porośnięte trzciną, z których największą jest Wielki Krzek. Zasolenie wody w rzece zmienia się cały czas, z uwagi na mieszanie się wody słodkiej z morską. To unikalne środowisko zapewnia wspaniałe warunki do życia licznym gatunkom ptaków. Ich obserwacja stanowi popularne zajęcie wśród zwiedzających z zacięciem ornitologicznym.

Kolejnym reliktem epoki lodowcowej są nieduże, piękne jeziorka nadbrzeżne, leżące na obszarach sandrowych. Jednym z najwspanialszych akwenów tego typu jest Jezioro Turkusowe, leżące nieopodal odkrywkowej kopalni kredy. W okolicy wyznaczono kilka punktów widokowych, które pozwalają zapoznać się z panoramą całej okolicy. Nieopodal znajdują się także liczne okopy i umocnienia, które pochodzą jeszcze z okresu II wojny światowej. Przez Woliński Park Narodowy prowadzi czerwony szlak, który zaprasza wędrowców na wycieczkę wybrzeżem Bałtyku, poprzez najbardziej imponujące zakątki wypełnione niezwykłą przyrodą nadmorską. Po drodze mija się także zabytkową morską latarnię.

2 thoughts on “Park narodowy w Świnoujściu

  1. Można na spokojnie się zatrzymać i odetchnąć świeżym powietrzem.

Dodaj komentarz